Przyczyny ciemnienia miedzi oraz powstawania plam na naczyniach miedzianych

Miedź przechwytuje zanieczyszczenia

Ciemne przebarwienia na naczyniach miedzianych są niczym innym jak zanieczyszczeniami z wody i powietrza. Im więcej takich zanieczyszczeń tym szybciej naczynia miedziane tracą swój naturalny kolor.

 

Niewłaściwe czyszczenie naczyń miedzianych a plamy

Nieodpowiedni sposób czyszczenia naczyń miedzianych przeznaczonych do oczyszczania i uzdatniania wody sprawia, że mogą pojawić się nieestetyczne plamy. Dlatego tak często podkreślamy, aby czyścić je w sposób, jaki zalecamy. Wykorzystywanie innych sposobów jest często nie tylko nieskuteczne, ale również przyczynia się do powstawania przebarwień na miedzi.

 
Stosowanie wody z filtrów dzbankowych powoduje barwienie miedzi

Niektóre osoby, zamiast wlać do naczyń miedzianych wodę bezpośrednio z kranu, według naszych wskazówek, stosują różnego rodzaju filtry oczyszczające. Te, w których wykorzystywany jest węgiel aktywny, sprawiają, że naczynia miedziane zmieniają kolor, gdyż węgiel barwi miedź.

 

Zanieczyszczenia w wodzie kranowej a plamy

Woda w naszych kranach w zależności od regionu i kraju zamieszkania może różnić się jakością oraz zawartością zanieczyszczeń. Również stare wodociągi i rury wpływają na zanieczyszczenie wody kranowej. W takiej sytuacji już po 1-2 dniach użytkowania na naczyniach miedzianych pojawiają się plamy lub przebarwienia.

 

Dodatek owoców do wody w naczyniu miedzianym a plamy na miedzi

Plamy na naczyniach miedzianych pojawiają się również, gdy dodajemy do nich owoce i inne dodatki. Jeśli chcemy naturalnie wzbogacić smak wody uzdatnionej w naczyniu miedzianym najlepiej przelać ją do szklanki lub szklanego dzbanka i dopiero wrzucić dodatki. Warto pamiętać, że kwasy owocowe znajdujące się w owocach mogą reagować z miedzią.

Dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu naczyń miedzianych.
Sugerujemy co najmniej 2 razy w tygodniu dokładnie umyć je za pomocą soku z cytryny połączonego z solą kuchenną.
Dokładny przepis znajduje się w załączonych do naczyń metkach oraz w katalogu informacyjnym.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić większość wątpliwości związanych ze zmianą barwy naczyń miedzianych oraz pojawiających się na nich przebarwieniach i plamach. Jeśli masz jakieś pytania, służymy pomocą!