1. Zmniejsza stres

Tai Chi zmniejsza niepokój, lęk i stres, gdyż poza wykonywaniem ćwiczeń opiera się na medytacji i głębokim oddechu. Ponadto jest to łatwo dostępna, bezpieczna i niedroga aktywność, gdyż można ją wykonywać wszędzie. Warto praktykować ją szczególnie w momentach odczuwania stresu.

 

2. Poprawia nastrój

Przeprowadzone badania sugerują, że regularne praktykowanie tai chi nie tylko zmniejsza lęk i depresję, ale również poprawia nastrój. Powolne i uważne oddechy oraz ćwiczenia pozytywnie wpływają na układ nerwowy i hormony odpowiedzialne za nastrój.

 

3. Eliminuje bezsenność i problemy ze snem

Osoby ćwiczące tai chi doświadczają poprawy jakości snu. To świetne rozwiązanie, które ułatwia zasypianie i eliminuje bezsenność oraz problemy ze snem dla osób w każdym wieku.

 

4. Poprawia funkcje poznawcze u osób starszych

Tai chi poprawia pamięć, uważność i umiejętność wykonywania złożonych zadań, dlatego może być świetną formą terapii dla osób starszych oraz z zaburzeniami poznawczymi.

 

5. Zmniejsza ryzyko upadku u osób starszych

Poprawia równowagę i funkcje motoryczne, a dzięki temu może zmniejszać strach przed upadkiem u osób starszych. Poza tym regularne ćwiczenie tai chi wpływa na poprawę jakości życia oraz ogólne samopoczucie.

 

Tai chi to bezpieczna forma aktywności fizycznej, choć osoby początkujące mogą odczuwać ból. Koncentruje się na prawidłowej postawie ciała i dokładnie wykonywanych ruchach, co jest trudne w samodzielnym nauczaniu. Dlatego, jeśli zamierzasz rozpocząć przygodę tai chi, umów się na kilka lekcji z instruktorem lub weź udział w zajęciach grupowych.

 

Istnieje 5 różnych rodzajów tai chi, a każdy z nich można modyfikować, aby dopasować go do indywidualnych celów i poziomu sprawności każdej osoby. Tai chi to ćwiczenia, które mogą przynieść korzyści zarówno zdrowym osobom, jak i tym z różnymi dolegliwościami oraz osobom starszym. Nie tylko poprawia nastrój, ułatwia zasypianie oraz odchudzanie, ale również wpływa na koordynację ruchów i równowagę.

Warto podkreślić, że Tai Chi wywodzi się z tego samego kręgu kulturowego co medytacja, mindfulness oraz praktyka oczyszczania i picia wody z naczyń miedzianych.