Kiedy wlejemy wodę z kranu do jednego z oryginalnych naczyń miedzianych Bangalore, wówczas jony miedzi przenikają do wody i ją energetyzują. Woda zawierająca miedź fachowo zwana jest „tamra jal” i równoważy wszystkie trzy dosze oraz utrzymuje równowagę pH w organizmie.

Starożytna praktyka przechowywania i oczyszczania przez noc wody w naczyniu miedzianym aktualnie przeżywa renesans. Coraz więcej osób poznaje ajurwedyjski sekret zdrowia, piękna i urody oraz poszukuje oryginalnych naczyń miedzianych, a następnie pija oczyszczoną z nich wodę. Buddyści od lat uważają, że woda przechowywana w miedzianych naczyniach jest zdrowa dla ciała i umysłu.

Nasze ciało nie potrafi wytworzyć miedzi. Musimy uzupełniać ten pierwiastek śladowy od wewnątrz. Znajdziemy go w kakao, wątróbce, płatkach owsianych czy nasionach słonecznika. W Indiach naczynia miedziane od stuleci służą do oczyszczania wody.Pij wodę z naczyń miedzianych – od rana do wieczora!

Woda oczyszczana w naczyniu miedzianym ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne, antynowotworowe i przeciwzapalne. Ulega naturalnemu procesowi oczyszczania jej z pleśni, grzybów, glonów i bakterii.

 

Miedź reguluje pracę układu pokarmowego. Ma ona właściwości pobudzające perystaltykę jelit, zabija szkodliwe bakterie i zmniejsza stany zapalne. Przywraca prawidłową florę bakteryjną i ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Picie wody przechowywanej w naczyniach miedzianych warto włączyć do codziennej diety osób odchudzających się.

 

Niedobór miedzi zaburza gospodarkę lipidową organizmu - powoduje wzrost poziomu trójglicerydów we krwi, niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NASH) oraz zaburzenia syntezy dopaminy i melaniny, które objawiają się złym samopoczuciem i opalaniem się nie na brązowo tylko na różowo z oparzeniami słonecznymi.

 

Woda nasycona jonami miedzi wspiera funkcjonowanie wątroby i nerek. Oczyszcza je i pomaga w lepszym wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia. Według wierzeń Ajurwedy woda przechowywana w naczyniach miedzianych tonizuje, detoksykuje i oczyszcza wątrobę.

 

Woda przechowywana w naczyniach miedzianych przyspiesza leczenie ran. Doskonale leczy wszelkie zranienia i skaleczenia. W jaki sposób? Miedź pobudza wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze, co w efekcie poprawia jej kondycję i wygląd. Jony miedzi znajdujące się w wodzie przechowywanej w miedzianych naczyniach ułatwiają również produkcję kwasu hialuronowego. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom miedzi ten pierwiastek śladowy przyspiesza leczenie ran i koi trądzik.