Miedź – niezbędny pierwiastek dla roślin
Miedź jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla roślin, który umożliwia ich wzrost. Podnosi poziom karotenu czy chlorofilu w roślinach oraz pobudza je do bardziej intensywnego wzrostu. Odgrywa kluczową rolę w fotosyntezie, odpowiada za ich prawidłowy wzrost i rozwój oraz chroni je przed stresem oksydacyjnym. W związku z tym, że rośliny potrzebują odpowiedniej dawki miedzi, trzeba zapewnić zarówno tym domowym, jak i tym rosnącym w ogrodzie roślinom, odpowiednie ilości miedzi.
Niedobór miedzi w roślinach
Niedobór miedzi powoduje pogorszenie kondycji i wyglądu rośliny. Niedobór miedzi objawia się najczęściej na roślinach w postaci białych śladów i prowadzi do zahamowania wzrostu roślin.
Niedobór miedzi może ograniczać podstawowe funkcje metabolizmu roślin. Minerał ten od lat znajduje zastosowanie w tradycyjnym rolnictwie jako środek przeciwgrzybiczy. Ułatwia transport elektronów do mitochondriów oraz chroni rośliny przed stresem oksydacyjnym. Cu odgrywa ważną rolę w metabolizmie ścian komórkowych roślin i jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin.
Chociaż miedź zwykle wiąże się z białkami, ma zdolność inicjowania utleniania, co może
uszkadzać i zakłócać ważne procesy komórkowe, takie jak jako fotosynteza, synteza pigmentu, oraz inne mechanizmy metaboliczne, powodując silne zahamowanie rozwoju roślin.
Nadmiar miedzi w roślinach
Ale nadmiar miedzi może działać toksycznie na rośliny, bo hamuje ich wzrost. Powoduje objawy takie jak chloroza i martwica, zahamowanie wzrostu korzeni i pędów.
Miedź – minerał niezbędny dla roślin
Miedź jest niezbędnym pierwiastkiem również w przypadku upraw drzew owocowych, warzyw i roślin zbożowych. Warto również zaznaczyć, że miedź wpływa na kwitnienie wielu roślin ozdobnych takich jak róże czy gerbery.
Jeśli chodzi o warzywa, to optymalna zawartość miedzi ułatwia ich przechowywanie. Natomiast w przypadku drzew owocowych niedobór miedzi może powodować, że wierzchołki pędów będą zasychać, na liściach pojawią się chlorotyczne plamy oraz powodować zwijanie się brzegów liści, które prowadzi do ich usychania i opadania. Ponadto niedobór miedzi powoduje pękanie i łuszczenie się kory oraz gumozę.
Na przyswajalność miedzi w roślinach wpływa:
- zawartość materii organicznej w glebie
- odczyn gleby (im większe zakwaszenie, tym większa przyswajalność).
Zarówno niedobór, jak i nadmiar miedzi jest dla roślin szkodliwy. Może powodować ich fitotoksyczność poprzez tworzenie się wolnych rodników, które uszkadzają komórki roślin.
Jeśli pragniemy cieszyć się pięknymi i bujnymi roślinami, powinniśmy wiedzieć, że potrzebują one niezbędnych składników odżywczych, które pobierają z gleby, ale również poprzez dolistną aplikację czy podlewanie.
Miedź jest jednym z mikroelementów, które w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na kondycję roślin. Warto choć raz w miesiącu podlewać domowe rośliny doniczkowe wodą nasyconą jonami miedzi, uzdatnioną wcześniej w naczyniach miedzianych.