Koronawirusy zwierząt, które przenoszą się na ludzi, takie jak SARS i MERS, powodują ciężkie zakażenia o wysokiej śmiertelności. Naukowcy z Southampton odkryli, że blisko spokrewniony ludzki koronawirus - 229E - może przez kilka dni pozostawać na wszelkich materiałach powierzchniowych, ale szybko ulega zniszczeniu w kontakcie z miedzią.
Niedawno opublikowany artykuł w mBio - dzienniku American Society for Microbiology – szczegółowo wyjaśnia jak to się dzieje, że ludzki koronawirus 229E, który wywołuje szereg schorzeń w układzie oddechowym człowieka - od zwykłego przeziębienia, poprzez zapalenie płuc do śmierci włącznie, może przetrwać na różnych powierzchniach przez wiele wiele dni.
W przypadku miedzi i tzw. "miedzi przeciwdrobnoustrojowej" - wirus był szybko inaktywowany (tracił swoją aktywność). Kontakt wirusa z powierzchnią miedzianą całkowicie i nieodwracalnie niszczył go. Ten fakt doprowadził naukowców do wniosku, że antybakteryjne powierzchnie wykonane z miedzi mogą być stosowane w miejscach powszechnego użytku, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów a tym samym chronić zdrowie publiczne.
"Stwierdzono, że ludzki koronawirus, który również ma rodowe powiązania z nietoperzopodobnymi wirusami odpowiedzialnymi za SARS i MERS, jest trwale i szybko dezaktywowany w kontakcie z miedzią. Co więcej… Wirusowy genom i struktura wirusowych cząstek po kontakcie z powierzchnią miedzianą zostały całkowicie zniszczone"
Mówiąc o znaczeniu tego badania, profesor Bill Keevil, współautor i przewodniczący Environmental Healthcare na University of Southampton, powiedział: "Wirusy układu oddechowego są odpowiedzialne za więcej zgonów na całym świecie niż jakikolwiek inny czynnik zakaźny.
Wirusy i ponowne pojawianie się historycznych zjadliwych szczepów stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Miedź może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu”
"Szybka inaktywacja i nieodwracalne zniszczenie wirusa obserwowane na powierzchniach z miedzi sugerują, że połączenie powierzchni miedzianych ze skutecznymi metodami zachowania higieny i dobrą praktyką kliniczną - mogą pomóc kontrolować transmisję tych wirusów."
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez profesora Keevila i dr Warnesa wykazały niezwykłą skuteczność miedzi w walce z norowirusami, grypą i szpitalnymi superbakteriami, takim jak MRSA i Klebsiella. Miedź może także przyczynić się do powstrzymania powstawania nowych superbakterii.
Chcesz wiedzieć więcej: www.naczyniamiedziane.pl
Źródła:
- Materiały dostarczone przez University of Southampton .
- SL Warnes, ZR Little i CW Keevil. Ludzki koronawirus 229E pozostaje zakaźny na zwykłych materiałach powierzchni dotykowych . mBio , listopad 2015 DOI: 10.1128 / mBio.01697-15