Sekret zrównoważonego życia polega na jego uproszczeniu, a często skutkuje większą radością, swobodą i wdzięcznością za to, co posiadasz. Oczywiście wymaga większej świadomości działań i wyborów w stylu życia. Często polega na drobnych zmianach wprowadzanych metodą małych kroczków. Poznaj 10 prostych sposobów na życie zgodne z naturą.

 

1. Zrezygnuj z wysyłki gazet i magazynów reklamowych

To prosty krok, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas, gdyż będziesz miał mniej poczty do sortowania czy materiałów do recyklingu. W ten sposób możesz zmniejszyć również ilość wycinanych każdego roku drzew.

 

2. Wybierz e-rachunki

Wszystkie rachunki można otrzymywać i opłacać elektronicznie, dzięki czemu eliminujemy produkcję papieru.

 

3. Wyłącz sprzęty elektroniczne, których nie używasz

Wyłącz radio, telewizor czy komputer, jeśli go nie używasz. Wykształć w sobie nawyk wyłączania z listwy zasilającej każdego urządzenia elektronicznego zaraz po zakończeniu jego użytkowania. Również sprzęt pozostawiony w trybie stand by pobiera energię, za którą Ty płacisz!

 

4. Zrezygnuj ze stosowania przedmiotów jednorazowego użytku

Naucz się kupować kawę do własnego kubka. Zamiast kupować plastikowe butelki wody do picia, miej zawsze przy sobie miedzianą butelkę do wody Bangalore. To doskonała alternatywa dla plastikowych bidonów i butelek, która pozwala mieć zawsze przy sobie czystą i zdrową wodę.

Miedziana butelka do wody Bangalore wygląda elegancko i stylowo, a to sprawia, że możesz ją mieć zawsze przy sobie – w pracy, w szkole, na uczelni, na zakupach, na wycieczce rowerowej czy wakacjach. W ten sposób znacznie zmniejszasz ilość generowanego plastiku. Ponadto na zakupy zabieraj ze sobą materiałowe torby i opakowania wielorazowe na owoce i warzywa.

 

5. Weź prysznic zamiast kąpieli

Krótki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie wypełnionej wodą po brzegi pozwoli ograniczyć ilość wody.

 

6. Zbieraj i oszczędzaj wodę

Ustaw w ogrodzie pojemniki, które pozwolą Ci zbierać deszczówkę. Możesz jej użyć do podlewania roślin ogrodowych.

 

7. Zmień żarówki na energooszczędne

Energooszczędne żarówki pozwalają zaoszczędzić aż 4-krotnie więcej energii niż te zwykłe. Poza tym posłużą Ci zdecydowanie dłużej. Ich światło jest jaśniejsze i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nie zapominaj wyłączyć światła w pomieszczeniach, z których wychodzisz. Jeśli lubisz korzystać z lamp zewnętrznych, zdecyduj się na te zasilane energią słoneczną.

 

8. Używaj ponownie swoich ubrań

Konsumpcyjny styl życia nauczył nas kupować więcej ubrań, niż potrzebujemy. Codziennie zmieniamy odzież na inną, nie zastanawiając się, czy można ją nosić przez kolejne dni. W ten sposób nie tylko oszczędzamy wodę i detergenty, ale również przedłużamy trwałość noszonej odzieży. Poza tym warto nauczyć się nosić ubrania do ich zużycia, a nie wyrzucać je do kosza na śmieci, po kilku zastosowaniach lub zmianie trendów modowych. Ze starych i znoszonych ubrań można przygotować wielorazowe ścierki do sprzątania.

 

9. Kompostuj odpady i sortuj śmieci

Doskonałym i znanym od lat sposobem, by ograniczyć ilość produkowanych w gospodarstwie domowym śmieci jest posiadanie kompostownika. Wszystkie obierki, skorupki jajek czy fusy od kawy lub herbaty można dzięki temu wrzucić do przydomowego kompostownika, z którego po kilku miesiącach powstanie żyzny nawóz do roślin ogrodowych. Warto również sortować śmieci na metal, plastik, szkło, papier i karton, by jak najwięcej materiałów oddawać do recyklingu.

 

10. Wybieraj rower lub piesze wycieczki zamiast jazdy samochodem

Zawsze, jeśli jest to tylko możliwe, zdecyduj się na spacer lub jazdę rowerem zamiast korzystania z transportu miejskiego czy samochodu. Jeśli odległość do pracy na to pozwala wiosną, latem i jesienią dla zdrowia i natury, przesiądź się na rower. W ten sposób zadbasz nie tylko o zdrowie, ale również środowisko naturalne. W ten sposób znacznie ograniczasz emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Przed nami czas wiosennych porządków. Zadbajmy o środowisko naturalne. Wystarczy wprowadzenie prostych zmian, które wpłyną na naturę i zmienią jakość życia. Szukajmy zdrowych alternatyw.