Oczywiście!

Każdego dnia możesz zrobić mnóstwo rzeczy, aby zmniejszyć swój ślad węglowy oraz ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych, a także zminimalizować ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Dbanie o Ziemię to nie tylko odpowiedzialność, ale również konieczność. Co możesz zrobić już teraz?

 

1. Oszczędzaj wodę

Mała rzecz, która robi ogromną różnicę. Za każdym razem, gdy zakręcasz wodę podczas mycia zębów, robisz coś dobrego dla natury. Napraw cieknący kran. Zrezygnuj z picia butelkowanej wody. Wybierz miedziane butelki do wody, które pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy oraz zmniejszyć ilość generowanego plastiku.

 

2. Spacer, rower i transport publiczny

Pokochaj te ekologiczne formy transportu, które są przyjazne środowisku naturalnemu, gdyż ograniczają emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo spacerowanie i poruszanie się rowerem to świetna forma treningu, bo pozwalają spalić kalorie i zadbać o zdrowie.

 

3. Użyj ponownie i poddaj recyklingowi

Kolejnym prostym sposobem, by zmniejszyć zanieczyszczenie, jest wyrzucanie śmieci do odpowiednich koszy. Na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku, aby nie generować kolejnych niepotrzebnych reklamówek foliowych. Nie używaj jednorazowych, plastikowych kubków, talerzy, słomek czy sztućców, bo generują one ogromne ilości odpadów. Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. To wszystko robi ogromną różnicę.

 

4. Kompostuj

Posiadanie własnego kompostownika w domu lub ogrodzie daje możliwość zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów organicznych, z których możesz uzyskać cenny naturalny nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych.

 

5. Uczyń swój dom bardziej energooszczędnym

To pozwoli również zaoszczędzić pieniądze. Wymień stare okna na ciepłe, zdecyduj się na ocieplenie budynku. Kiedy na zewnątrz jest gorąco lub zimno zamknij okna, aby z twojego domu nie uciekało ciepło. Zainstaluj termostat i zmniejsz ogrzewanie w godzinach, w których nie ma nikogo w domu.

 

6. Jedz zrównoważoną żywność

Obecnie produkcja żywności na świecie odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych. Najlepszym dla środowiska naturalnego rozwiązaniem jest kupowanie warzyw i owoców na pobliskim targu od lokalnych rolników i sadowników. Sięgaj po pełnoziarniste produkty oraz orzechy, dbaj o to, by warzywa i owoce często gościły w twoim menu – możesz je uprawiać we własnym ogrodzie! Zmniejsz ilość czerwonego mięsa i przetworzonej żywności w diecie.

 

7. Sadź drzewa

Czy wiesz, że każde dodatkowo posadzone na naszej planecie drzewo oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla? Warto otaczać się drzewami, gdyż oczyszczają one powietrze również z innych zanieczyszczeń oraz produkują tlen.

 

8. Wyrzuć ze swojego życia plastik!

Statystyki są szokujące! Każdego roku na całym świecie ludzie kupują aż milion plastikowych butelek z wodą do picia i zużywają aż 5 bilionów jednorazowych plastikowych reklamówek. Okazuje się, że wiele osób jest uzależnionych od plastiku, a tylko 9% wszystkich tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. Wyrzuć wszystko, co plastikowe ze swojego życia. I przestań kupować żywność i produkty pakowane w tworzywo sztuczne. Unikanie plastiku pomoże także ograniczyć zaśmiecanie nim środowiska naturalnego oraz mórz i oceanów.