Zero Waste - jak może pomóc Ci w życiu?

Zero waste to styl życia, który zakłada ograniczanie generowania odpadów. Polega na zużywaniu zasobów zamiast tworzeniu odpadów. Wyznając tę filozofię, dbamy o odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystywanie i odzyskiwanie każdego produktu, opakowania i materiału. Istnieje 5 głównych zasad Zero Waste nazwanych 5R, które poznamy kolejnych dniach stycznia.

 

Pierwsza zasada Zero Waste

Odmawiaj (REFUSE) - naucz się odmawiać i nie zabieraj ze sobą produktów, które są Ci zupełnie niepotrzebne. Ulotka, długopis lub reklamowy balonik? Odmawiaj również jednorazowych opakowań i produktów, które generują niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia oraz zostały wyprodukowane ze szkodą dla środowiska.

 

Druga zasada Zero Waste

Ograniczaj (REDUCE) – to nic innego jak zmniejszanie ilości przedmiotów oraz ograniczanie konsumpcji niepotrzebnych produktów lub o niskiej jakości. Gromadzimy w swoich domach mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które zagracają naszą przestrzeń. Czy na pewno każdy z nich jest nam niezbędny? Niestety wiele z nich szybko stanie się niechcianymi odpadami.

 

Trzecia zasada Zero Waste

Wykorzystaj ponownie (REUSE) – szukaj nowych zastosowań przedmiotów, które już posiadasz, zamiast kupować nowych. Odzieżą, której już nie nosisz, możesz wymienić się z przyjaciółką lub oddać ją biednym. Szklane słoiki po przetworach możesz użyć do przechowywania żywności lub stworzyć z nich kolorowe osłonki na doniczki do ziół.

 

Czwarta zasada Zero Waste

Segreguj i przetwarzaj (RECYCLE) to metoda ochrony środowiska naturalnego, której zadaniem jest odzyskiwanie surowców wtórnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Segregując śmieci, możemy zadbać o to, by zostały przetworzone na coś pożytecznego. Czy wiesz, że papier można recyklingować aż 6 razy? Ale to nie koniec, bo starą firanę możesz przerobić na woreczek na owoce i warzywa wielokrotnego użytku. Recykling to jeden ze sposobów, by ponownie przetworzyć wiele z materiałów, które uważamy za śmieci. Jest jedna prosta rzecz, którą każdego dnia możemy czynić dla naszej planety - to sortowanie odpadów. Oddajesz różnego rodzaju materiały do recyklingu?

 

Piąta zasada Zero Waste

Kompostuj (ROT) – możemy w prosty sposób ograniczyć produkcję śmieci. Wystarczy organiczne odpadki, czyli np. obierki od warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy od kawy wrzucać do kompostownika. Dzięki temu otrzymujemy nawóz do roślin zasobny w składniki odżywcze.

 

Naczynia miedziane do oczyszczania i transportu wody są Zero Waste!

Zamień plastikowe butelki do wody na naczynia miedziane Balgalore. W ten sposób eliminujesz plastik ze swojego życia. A jednorazowy zakup naczyń miedzianych to świetna inwestycja na lata. Są produktami wielokrotnego użytku. Nie tylko elegancko się prezentują i zdobią wnętrze, ale oczyszczają i uzdatniają wodę do picia. A dodatkowo miedziana butelka Bangalore jest doskonałym zamiennikiem bidonów i plastikowych butelek na wodę. Wygląda tak estetycznie i stylowo, że można ją mieć zawsze przy sobie – w pracy, w szkole czy podczas wakacji.