Najpopularniejsza opcja to niestety plastik.
Sklepy oferują kolorowe, lekkie, plastikowe butelki w bardzo różnych cenach. Ale nie dajmy się zwieść. Szkło i plastik to nie są wszystkie dostępne opcje. Apelujemy o czujność i właściwe decyzje. Sytuacje z kuszącymi wzrok plastikowymi produktami często są zgubne.
Dlatego decydujemy się przedstawić, co w tym plastiku jest..

Otóż żeby kupić dziecku butelkę, trzeba wyciągnąć lupę i urządzenie z internetem, aby sprawdzić oznaczenia, zasięgnąć wiedzy. I finalnie (mamy nadzieję) wybrać produkt jak najbardziej ekologiczny i bezpieczny. My polecamy oczywiście butelki miedziane. Ale o tym na końcu.

Analizujemy butelki plastikowe. Każda z nich, jako produkt z plastiku, ma oznaczenie.
Czasem trudno je znaleźć, trzeba wytężyć wzrok. A gdy już znajdziecie odpowiedni symbol, to nie ma nigdzie informacji o jego znaczeniu symboli. Sklepy Was o ich znaczeniu nie poinformują.
Zresztą po co? Nie zarobiłyby. A butelki plastikowe potrafią być wykonane z bardzo różnych materiałów.
Np:
- PS- to polistyren. PS wydziela toksyny i nie powinno się go stosować jako opakowania do żywności.
- PET / PETE - to politereftalan etylenu, jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. PET używany jest głównie przy produkcji plastikowych butelek na napoje (m.in. wody mineralne). Opakowania wykonane z powyższego tworzywa nie powinny być ponownie wykorzystywane. Zawiera związki chemiczne, mogących niekorzystnie oddziaływać na układ hormonalny. Opakowania takie nie powinny mieć również bezpośrednio kontaktu ze słońcem. Promienie słoneczne mogą powodować wydzielanie szkodliwych substancji. A ktoś zagwarantuje, że dziecko nie będzie trzymać butelki na słońcu?
- PP-to polipropylen wielokrotnego użytku. Zastosowanie ma również w produkcji rur, izolacji przewodów elektrycznych, płyt, profili, folii czy włókien. Razem z HDPE (plastik oznaczany numerem 2) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia plastików made in China. Bo tam się rodzi i oczywiście nie umiera plastik. Ale to nadal plastik.

Nawet jeśli istnieją oznaczenia informujące, że dany produkt teoretycznie jest bezpieczny — apelujemy o czujność. Plastik to produkt, którego trudno uniknąć, ale to względnie nowa substancja. Wciąż się uczymy o niej. I oznaczenia się zmieniają. To, co było uznawane za bezpieczne jeszcze kilka lat temu, przestaje takim być. Dlatego z czystym sumieniem, dla najmłodszych oferujemy butelki miedziane, których bezpieczeństwo potwierdzają tysiące lat użytkowania przez kolejne pokolenia.

Wybór pozostaje po Waszej stronie.